Mas ramdam mo actually if you go monthly. We tried it before nasa 9k lang monthly namin, and that includes everything na ... chicken, beef etc. etc.

But now, we do it when we need it nalang. Kapag bibili ng meat or seafood and gulay, sa palengke nalang. Mas mura pa.

We only go to the grocery to buy the not-so-important things. Kagaya ng mga cookies, palaman etc. etc. Dun rin pala bumibili ng mga mantika and stuff.

Grabe ... bakit 20k sayo ?