New and Used Car Talk Reviews Hot Cars Comparison Automotive Community

The Largest Car Forum in the Philippines

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13
  1. Join Date
    Oct 2016
    Posts
    1
    #11
    Quote Originally Posted by jo2 d View Post
    Gud pm. for bank p.o., 20% is the min Dp requirement.
    term ranges from 12 months up to 60 months to pay. Interest rate will depend on the term. Thanks
    Bago palang po ako sa forum kaya ask nalang ako thru replying. Pano po ba ma approved sa car loan? May nag CI na samin sa phone at bahay pero after a week wala pa feedback. Kaya naisip ko Baka declined na. Ano po ba tinitignan ng bank para ma approved sa car loan? Thanks so much po sa mga sasagot.

  2. Join Date
    Oct 2002
    Posts
    40,038
    #12
    Quote Originally Posted by onetzeril View Post
    Bago palang po ako sa forum kaya ask nalang ako thru replying. Pano po ba ma approved sa car loan? May nag CI na samin sa phone at bahay pero after a week wala pa feedback. Kaya naisip ko Baka declined na. Ano po ba tinitignan ng bank para ma approved sa car loan? Thanks so much po sa mga sasagot.
    Clean credit history, capability to pay.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    #13
    Quote Originally Posted by onetzeril View Post
    Bago palang po ako sa forum kaya ask nalang ako thru replying. Pano po ba ma approved sa car loan? May nag CI na samin sa phone at bahay pero after a week wala pa feedback. Kaya naisip ko Baka declined na. Ano po ba tinitignan ng bank para ma approved sa car loan? Thanks so much po sa mga sasagot.
    ok if you have a credit card with that bank, may first car loan years ago, i have a clean credit history, my credit card was since year 2000 and the manager vouched for me...just be prepared for the insurance the 2nd to 3rd year....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Question about car loan